ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10188425
*
nr 1018 8425
Spegel
med konsol, 1880-tal, höjd: 162 + 42
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 februari 2016
kl 19:39:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/2 19:30:06
1
500 kr
15/2 19:34:18
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:14
-
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:44
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:06
-
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:43
-
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:01
*
Spegel
nr 1018 8425
Spegel
med konsol, 1880-tal, höjd: 162 + 42
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 februari 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/2 19:30:06 | 1 | 500 kr |
15/2 19:34:18 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol spegel speglar
-
8194 Glasmästarspegel
88x41 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:14 -
8222 Solspegel
trä, guldbemålad. Diameter: 62 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:44 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:32
-
8199 Spegel
121x63 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:06 -
8039 Spegel
192x93cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:43 -
8037 Spegel
90x61cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:01